Nariadenie Európskeho parlamentu a rady (EÚ) č. 2024/1106, ktorým sa dopĺňa pôvodné Nariadenie Európskeho parlamentu a rady (EÚ) č. 1227/2011 z 25. októbra 2011 o integrite a transparentnosti veľkoobchodného trhu s energiou poskytuje konzistentný celoeurópsky regulačný rámec špecifikujúci veľkoobchodné trhy s energiami, ktorý zároveň definuje a zavádza:
REMIT zakazuje manipuláciu s trhom a zneužívanie dôverných informácií v obchodnom styku na veľkoobchodných trhoch s energiou. Definícia manipulácie s trhom a zneužívanie dôverných informácií v obchodnom styku v REMIT je v súlade s definíciou uplatňovanou podľa Smernice 2003/6/EC (Market Abuse Directive or MAD) avšak prispôsobenou pre veľkoobchodné trhy s energiou.
Zákaz manipulácie s trhom a zneužívanie dôverných informácií v obchodnom styku v REMIT sa vzťahuje na všetky veľkoobchodné energetické produkty a nie len na tie, ktoré sú finančnými inštrumentmi, a na ktoré sa uplatňuje článok 9 smernice MAD.
1. stupeň
Nariadenia (EU) č. 2024/1106 Európskeho parlamentu a rady, ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 1227/2011 a (EÚ) 2019/942, pokiaľ ide o zlepšenie ochrany Únie pred manipuláciou s trhom na veľkoobchodnom trhu s energiou.
Nariadenia (EU) č. 1227/2011 Európskeho parlamentu a rady o integrite a transparentnosti veľkoobchodného trhu s energiou (REMIT).
2. stupeň
Vykonávacie naradenie Komisie (EÚ) č. 1348/2014 o oznamovaní údajov, ktorým sa vykonáva článok 8 ods. 2 a 6 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1227/2011 o integrite a transparentnosti veľkoobchodného trhu s energiou
3. stupeň
Požiadavky na registráciu RRMs (Obchodné a fundamentálne dáta)
Technické špecifikácie pre RRMs
Užívateľský manuál reportingu transakcií (TRUM)
Manuál procedúr reportovania fundamentálnych dát
Kto je účastník trhu?
REMIT je aplikovateľný na akéhokoľvek účastníka trhu, ktorý je definovaný ako každá fyzická alebo právnická osoba, ktorá uzatvára transakcie vrátane vydávania pokynov na obchodovanie na jednom alebo viacerých veľkoobchodných trhoch s energiou. REMIT postihuje každého, kto sa zúčastňuje veľkoobchodných trhov s energiou v rámci EÚ alebo ktorého vystupovanie tieto trhy ovplyvňuje. Nie je rozdiel, či je alebo nie je daná osoba rezidentom EÚ, t.j. aj účastníci trhu mimo EÚ sú zahrnutí pod REMIT, ak sa zúčastnia transakcie, vrátane podania obchodného pokynu, na jednom alebo viacerých veľkoobchodných trhoch v EÚ.
Čo sú to veľkoobchodné energetické produkty?
Článok 2(4) REMIT ich definuje nasledovne:
„veľkoobchodné energetické produkty“ sú nasledovné zmluvy a deriváty nezávisle od toho, kde a ako sa s nimi obchoduje:
Ďalej článok 2(4), druhý podbod, stanovuje, že:
Zmluvy na dodávku a distribúciu elektriny alebo zemného plynu na využitie koncovými odberateľmi nie sú veľkoobchodné energetické produkty. Zmluvy na dodávku a distribúciu elektriny alebo zemného plynu koncovým odberateľom s úrovňou spotreby vyššou než prahová hodnota (nateraz 600GWh) sa však považujú za veľkoobchodné energetické produkty.
Pre účely REMIT definícia koncového odberateľa znamená „odberateľa nakupujúceho elektrinu alebo zemný plyn pre vlastnú spotrebu“.
Zároveň článok 2(5) REMIT objasňuje pojem „úroveň spotreby“ dôležitú pre pochopenie pojmu „veľkoobchodných energetických produktov“ ako „úroveň spotreby“ je spotreba elektriny alebo zemného plynu koncovým odberateľom pri plnom využití výrobnej kapacity tohto odberateľa. Zahŕňa celkovú spotrebu tohto odberateľa ako samostatného hospodárskeho subjektu, pokiaľ k spotrebe dochádza na trhoch s navzájom prepojenými veľkoobchodnými cenami. Na účely tohto vymedzenia pojmu sa neberie do úvahy spotreba v jednotlivých zariadeniach pod kontrolou jedného hospodárskeho subjektu, ktorých úroveň spotreby je nižšia ako 600 GWh ročne, ak tieto zariadenia nevyvíjajú spoločný vplyv na ceny na veľkoobchodných trhoch s energiou z dôvodu ich umiestnenia na rôznych príslušných geografických trhoch.
Čo je to veľkoobchodný trh s energiou?
Článok 2(6) REMIT ho definuje nasledovne:
„Veľkoobchodný trh s energiou“ je akýkoľvek trh v Únii, na ktorom sa obchoduje s veľkoobchodnými energetickými produktmi. Podľa Predslovu 5 REMIT veľkoobchodné trhy s energiou zahŕňajú komoditné trhy i trhy s derivátmi, ktoré sú veľmi dôležité pre trhy s energiou, finančné trhy a tvorba cien v obidvoch odvetviach je vzájomne prepojená. Sem patria okrem iného regulované trhy, multilaterálne obchodné systémy a mimoburzové (OTC) transakcie a dvojstranné zmluvy, a to priame alebo s účasťou sprostredkovateľov.
Viac informácií na REMIT portále ACER